ZESPÓŁ REGIONALNY PORĄBCOKI

Historia Zespołu Regionalnego „Porąbcoki” nie jest długa, jednakże pomimo tak krótkiego czasu zespół osiągnął już wiele sukcesów. Jego tradycja wywodzi się jednak z dorobku – działającego na terenie sołectwa w latach 70. i 80. – zespołu „Porąbczanie”. Pomysł reaktywacji grupy był naturalną reakcją na potrzeby samych mieszkańców. Co roku, kiedy nadchodził okres dożynek, lokalni artyści zbierali się na próbach tańca i śpiewu. Kiedy w 2007 roku mieszkańcom udało się zająć I miejsce na Małopolskich Dożynkach w Zalipiu, zapadła decyzja o regularnych spotkaniach zespołu. Od 2013 roku należy do stowarzyszenia „Dębowe wrota”.

Grupa „Porąbcoki”, choć stosunkowo młoda, jest już niezwykle utytułowana. Podczas swojego pierwszego występu konkursowego – na zorganizowanym w 2008 roku w Szczurowej Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych „Krakowski Wianek” – zespół zdobył II miejsce w kategorii form autentycznych. Rok później w tej samej rywalizacji udało się już wygrać. Podobne sukcesy grupa odnosiła w 2012, 2013 i 2014 roku. Wystąpiła również na „Przeglądzie zwyczajów i obrzędów ludowych w Łużnej”, gdzie ponownie zajęła najwyższą lokatę. W tym samym roku członkowie „Porąbcoków” wystąpili na Biesiadzie Karpackiej w Nowym Sączu, a także na Biesiadzie Agroturystycznej w Porąbce Uszewskiej.

Swój największy sukces zespół odniósł w październiku 2015 roku, podczas występu na „XXXI Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego” w Trzcianie koło Rzeszowa. Grupie z Porąbki Uszewskiej udało się tam zająć II miejsce. Dodatkowo, dwoje z członków zespołu otrzymało również wyróżnienie w kategorii tańca par.
W 2016 roku grupa ponownie sięgnęła po najwyższy laur w konkursie „Krakowski Wianek”, potwierdzając swoją pozycję wśród najlepszych zespołów ludowych w województwie.

1. Gdybym się ptoskiem stoł.