OGNISKO MUZYCZNE

Ognisko Muzyczne – tu odkryjesz pasjonujący świat muzyki…

„Ognisko Muzyczne” Dębińskiego Centrum Kultury to miejsce, gdzie dzieci i młodzież mają szansę rozwijać i kształtować talent muzyczny oraz rodzącą się pasję nauki gry na instrumencie. Zapewniamy wysoki poziom nauczania przez doświadczonych instruktorów.

Cele i zadania ogniska:
– rozwijanie uzdolnień muzycznych,
– ogólne umuzykalnienie ucznia,
– kształcenie słuchu,
– rozbudzanie wrażliwości estetycznej,
– pogłębianie zamiłowania do muzyki,
– nauka gry na wybranym instrumencie,
– integracja ze środowiskiem kulturalnym,
– przygotowanie szczególnie uzdolnionych słuchaczy do dalszego kształcenia w szkolnictwie artystycznym.

Nabór do Ogniska Muzycznego prowadzony jest we wrześniu każdego roku. Możliwość zgłaszania zainteresowanych w kolejnych miesiącach uzależniona jest od ilości dostępnych miejsc. Zajęcia odbywają się w miesiącach nauki szkolnej od września do czerwca włącznie. W tygodniu realizowana jest jedna lekcja w wymiarze 45 min. (w miesiącu 4 lekcje).
Kształcenie w Ognisku zorganizowane jest na zasadzie swobodnego wyboru instrumentu przez kandydata. Do wyboru są następujące klasy instrumentu: pianino, organy, gitara, perkusja, akordeon, saksofon, klarnet. Zajęcia prowadzone są w systemie indywidualnym. Na lekcji znajduje się wyłącznie jeden uczeń. Wieloletnie doświadczenie dowodzi, że taka forma nauki jest najkorzystniejsza. Pozwala dostosować program do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia, jego wieku, talentu oraz zainteresowań muzycznych. Wpływa na wysoki poziom nauczania w przyjemnej i bezstresowej atmosferze.
Każdy z uczestników, który przebrnie przez dziesięć miesięcy nauki gry na instrumencie otrzyma świadectwo ukończenia Ogniska Muzycznego. Uroczyste wręczenie świadectw odbywa się podczas koncertu podsumowującego roczną pracę z instruktorami. Koncert jest zawsze wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci lecz także dla rodziców podziwiających dokonania swoich pociech.

INSTRUKTORZY:

KAROLINA KOTRA

Karolina Kotra z zawodu skrzypaczka, prywatnie – żona i mama dwóch urwisów, a także nauczyciel gry na skrzypcach dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
W 2012 r. ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie na wydziale instrumentalnym uzyskując tytuł zawodowy „muzyk, specjalność instrumentalista w zakresie gry na skrzypcach” z oceną bardzo dobrą w klasie mgr Małgorzaty Reiner.
Współpracowała z takimi muzykami jak m.in. K. Danczowska, T. Strahl, K. Baran, M. Nagy, D. Stabrawa oraz kompozytorami m.in. K .Penderecki, Z. Konieczny, S. Soyka. Brała udział w projektach z Młodzieżową Orkiestrą Kameralną Fresco Sonare, Chórem Polskiego Radia, Teatrem Gardzienice, Orkiestrą CORda Cracovia, Małopolską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą Jednego Serca Jednego Ducha, czy Młodzieżową Orkiestrą Festiwalową (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie) pod dyrekcją M. Bachowskiej, H.Kowalskiego, P. Sułkowskiego, M. Blajdy, K. Pendereckiego, E. Ochsnera.
Karolina na co dzień gra w zespole „Sezon na czereśnie”, często również angażuje się w liczne projekty muzyczne, współpracując z orkiestrami i różnymi zespołami.
Muzyka i gra na skrzypcach to jej pasja, którą nieustannie rozwija, a nauczanie dzieci i kształcenie ich umiejętności muzycznych są dla niej z jednej strony ciekawym wyzwaniem i motywacją do pracy, z drugiej – źródłem codziennych małych i wielkich radości.

ŁUKASZ WEŁNA

Swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 10 lat. Absolwent II stopnia instytutu muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Grał m.in w zespołach takich jak: Pyroskop, Scientists X oraz Soundscape z którym nagrał płytę.
Jest współtwórcą 3 edycji multimedialnych szkół dla gitarzystów „Wojny gitarowe” w 2009, 2010 oraz 2011 pod redakcją Krzysztofa Błasia. Był również odpowiedzialny za oprawę muzyczną i wykonanie wybranych utworów na I, II oraz III Gali Wojnickiego Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego. Finalista konkursu gitarowego Guitar Awards 2014 w Warszawie oraz zwycięzca internetowego konkursu „Solo miesiąca”, którego organizatorem był Mietek Jurecki.
Nauką gry na gitarze zajmuję się czynnie od dobrych kilku lat.

ARTUR POTĘPA

Muzyk, kompozytor i pedagog.  Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach o specjalności wychowanie muzyczne oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie specjalność – kompozycja. Inicjator i twórca wielu projektów muzycznych. Jako aranżer i kompozytor współpracował m.in. z Telewizją Polsat, Polskim Radiem Kielce, orkiestrą kameralną Marcina Łopackiego w Warszawie, Suwalską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą kameralną z Tarnowa, Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz firmami fonograficznymi i wytwórniami  płytowymi jak: Starling, Gamma  i in. Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie realizacji dźwięku.

GABRIEL PĘCAK

Multiinstrumentalista, rozkochany w kulturze i muzyce ludowej. Instruktor „Muzykowania ludowego” w projekcie „Małopolska Szkoła Tradycji”. W ramach powstałego „Matecznika tradycji” w DCK, prowadzi lekcje nauki gry na klarnecie. Uczy także gry na innych instrumentach. Posiada uprawnienia instruktora wydane przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego.