OGNISKO MUZYCZNE

Ognisko Muzyczne – tu odkryjesz pasjonujący świat muzyki…

„Ognisko Muzyczne” Dębińskiego Centrum Kultury to miejsce, gdzie dzieci i młodzież mają szansę rozwijać i kształtować talent muzyczny oraz rodzącą się pasję nauki gry na instrumencie. Zapewniamy wysoki poziom nauczania przez doświadczonych instruktorów.

Cele i zadania ogniska:
– rozwijanie uzdolnień muzycznych,
– ogólne umuzykalnienie ucznia,
– kształcenie słuchu,
– rozbudzanie wrażliwości estetycznej,
– pogłębianie zamiłowania do muzyki,
– nauka gry na wybranym instrumencie,
– integracja ze środowiskiem kulturalnym,
– przygotowanie szczególnie uzdolnionych słuchaczy do dalszego kształcenia w szkolnictwie artystycznym.

Nabór do Ogniska Muzycznego prowadzony jest we wrześniu każdego roku. Możliwość zgłaszania zainteresowanych w kolejnych miesiącach uzależniona jest od ilości dostępnych miejsc. Zajęcia odbywają się w miesiącach nauki szkolnej od września do czerwca włącznie. W tygodniu realizowana jest jedna lekcja w wymiarze 45 min. (w miesiącu 4 lekcje).
Kształcenie w Ognisku zorganizowane jest na zasadzie swobodnego wyboru instrumentu przez kandydata. Do wyboru są następujące klasy instrumentu: pianino, organy, gitara, perkusja, akordeon, saksofon, klarnet. Zajęcia prowadzone są w systemie indywidualnym. Na lekcji znajduje się wyłącznie jeden uczeń. Wieloletnie doświadczenie dowodzi, że taka forma nauki jest najkorzystniejsza. Pozwala dostosować program do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia, jego wieku, talentu oraz zainteresowań muzycznych. Wpływa na wysoki poziom nauczania w przyjemnej i bezstresowej atmosferze.
Każdy z uczestników, który przebrnie przez dziesięć miesięcy nauki gry na instrumencie otrzyma świadectwo ukończenia Ogniska Muzycznego. Uroczyste wręczenie świadectw odbywa się podczas koncertu podsumowującego roczną pracę z instruktorami. Koncert jest zawsze wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci lecz także dla rodziców podziwiających dokonania swoich pociech.

INSTRUKTORZY:

KAROLINA KOTRA

Karolina Kotra z zawodu skrzypaczka, prywatnie – żona i mama dwóch urwisów, a także nauczyciel gry na skrzypcach dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
W 2012 r. ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie na wydziale instrumentalnym uzyskując tytuł zawodowy „muzyk, specjalność instrumentalista w zakresie gry na skrzypcach” z oceną bardzo dobrą w klasie mgr Małgorzaty Reiner.
Współpracowała z takimi muzykami jak m.in. K. Danczowska, T. Strahl, K. Baran, M. Nagy, D. Stabrawa oraz kompozytorami m.in. K .Penderecki, Z. Konieczny, S. Soyka. Brała udział w projektach z Młodzieżową Orkiestrą Kameralną Fresco Sonare, Chórem Polskiego Radia, Teatrem Gardzienice, Orkiestrą CORda Cracovia, Małopolską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą Jednego Serca Jednego Ducha, czy Młodzieżową Orkiestrą Festiwalową (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie) pod dyrekcją M. Bachowskiej, H.Kowalskiego, P. Sułkowskiego, M. Blajdy, K. Pendereckiego, E. Ochsnera.
Karolina na co dzień gra w zespole „Sezon na czereśnie”, często również angażuje się w liczne projekty muzyczne, współpracując z orkiestrami i różnymi zespołami.
Muzyka i gra na skrzypcach to jej pasja, którą nieustannie rozwija, a nauczanie dzieci i kształcenie ich umiejętności muzycznych są dla niej z jednej strony ciekawym wyzwaniem i motywacją do pracy, z drugiej – źródłem codziennych małych i wielkich radości.

ŁUKASZ WEŁNA

Swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 10 lat. Absolwent II stopnia instytutu muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Grał m.in w zespołach takich jak: Pyroskop, Scientists X oraz Soundscape z którym nagrał płytę.
Jest współtwórcą 3 edycji multimedialnych szkół dla gitarzystów „Wojny gitarowe” w 2009, 2010 oraz 2011 pod redakcją Krzysztofa Błasia. Był również odpowiedzialny za oprawę muzyczną i wykonanie wybranych utworów na I, II oraz III Gali Wojnickiego Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego. Finalista konkursu gitarowego Guitar Awards 2014 w Warszawie oraz zwycięzca internetowego konkursu „Solo miesiąca”, którego organizatorem był Mietek Jurecki.
Nauką gry na gitarze zajmuję się czynnie od dobrych kilku lat.

ŁUKASZ TADLA

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie gitary jazzowej u prof. Karola Ferfeckiego. Absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, na edukacji muzycznej, ze specjalnością: prowadzenie estradowych zespołów muzycznych. Były student Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ma za sobą wiele występów w różnych składach jazzowych, rockowych, popowych i innych. Występował na wielu scenach, m.in. w Piwnicy po Baranami, czy też w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Tworzył i wykonywał muzykę teatralną. Prowadził zajęcia instrumentalne i zespołowe w Institute of Music Performance w Katowicach. Ma za sobą wiele lat pracy w państwowym szkolnictwie muzycznym jako nauczyciel gry na gitarze, kształcenia słuchu oraz prowadzący zespoły instrumentalne. Juror w kilku konkursach muzycznych oraz organizator i uczestnik wielu warsztatów. Aktualnie pracuje nad projektem spod znaku własnej twórczości w stylistyce jazz-rock-fusion, oraz współpracuje z Tarnowskim Chórem Gos.pl.

ARTUR POTĘPA

Muzyk, kompozytor i pedagog.  Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach o specjalności wychowanie muzyczne oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie specjalność – kompozycja. Inicjator i twórca wielu projektów muzycznych. Jako aranżer i kompozytor współpracował m.in. z Telewizją Polsat, Polskim Radiem Kielce, orkiestrą kameralną Marcina Łopackiego w Warszawie, Suwalską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą kameralną z Tarnowa, Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz firmami fonograficznymi i wytwórniami  płytowymi jak: Starling, Gamma  i in. Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie realizacji dźwięku.

GABRIEL PĘCAK

Multiinstrumentalista, rozkochany w kulturze i muzyce ludowej. Instruktor „Muzykowania ludowego” w projekcie „Małopolska Szkoła Tradycji”. W ramach powstałego „Matecznika tradycji” w DCK, prowadzi lekcje nauki gry na klarnecie. Uczy także gry na innych instrumentach. Posiada uprawnienia instruktora wydane przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego.