Pamięć o Katyniu

Projekt bez tytułu(6)

81 rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 11 rocznica katastrofy w Smoleńsku z dnia 10 kwietnia 2010 r. To dwie ważne rocznice, których tegoroczne obchody w naszej gminie organizowane są w cieniu pandemii.
9 kwietnia 2021 r. obok Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie przy obelisku upamiętniającym zbrodnie popełnione na Polakach na Wschodzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zniczy. Wśród zgromadzonych znaleźli się Jacek Szklarz–Zastępca Wójta Gminy Dębno, Łukasz Przybyło–Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury, Urszula Sworst–Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sufczynie, Henryk Słomka-Narożański–Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie oraz rodzina Antoniego Rusina zamordowanego w 1940 roku.
Po raz kolejny spotykamy się, aby uczcić pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety okoliczności, w jakich przyszło nam żyć, nie pozwalają nam na uroczyste upamiętnienie tamtych wydarzeń. Pomimo, iż spotykamy się dzisiaj w nielicznym gronie, pragniemy oddać hołd pomordowanym i wspólnie pomodlić się za nich, z nadzieją, że 82 rocznica będzie miała już normalny, uroczysty charakter, a my licznie zgromadzimy się przed pomnikiem, odśpiewując hymn Polski. Pamięć o zbrodni katyńskiej oraz ciągłe o niej przypominanie jest naszym obowiązkiem. Bowiem to ona pozwala nam dokumentować historię i uczyć następne pokolenia – mówił w imieniu wójta gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego, podczas uroczystości Jacek Szklarz, zastępca wójta.
Ze względów epidemicznych, uroczystości katyńskie w naszej gminie nie odbyły się w takiej uroczystej i rozbudowanej formie jak zwykle. Z powodu pandemii, z różnych przyczyn nie mogli w nich uczestniczyć przedstawiciele instytucji, którzy tradycyjnie od wielu lat, w Sufczynie brali w nich udział. W tym roku do symbolicznych wiązanek, zniczy i zapewniając o duchowej pamięci, włączyli się także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Brzesku, Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, radni gminy Dębno, delegacje szkolne. W następnych dniach z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej kwiaty i znicze przy obelisku złożą przedstawiciele Stowarzyszenia „Memoria et Bonum” – również w imieniu rodzin Rusinów i Oktawców (13 kwietnia) oraz delegacja OSP w Sufczynie (10 kwietnia).
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 roku.
Nierozerwalnie z uroczystościami katyńskimi jest związana także rocznica 10 kwietnia 2010 r. czyli rocznica katastrofy w Smoleńsku. 11 lat temu w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska, parlamentarzyści, i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

TERMIN:

9 kwietnia 2021

MIEJSCE:

Obelisk upamiętniający zbrodnie popełnione na Polakach na Wschodzie

DODATKOWE INFORMACJE

Zmień wpis