Uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gminie Dębno.
W piątek 11 kwietnia 2025r. w Sufczynie odbyły się Gminne uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia – jednej z najbardziej tragicznych kart polskiej historii.
Zbrodnia katyńska to egzekucja 22 tysięcy polskich obywateli, dokonana w czasie II wojny światowej, którzy uznani zostali za „wrogów władzy sowieckiej”. Do każdego polskiego jeńca oddano strzał w tył głowy. Rozstrzelania ofiar dokonała sowiecka policja polityczna NKWD. Ofiarami tej zbrodni była polska elita m.in.: oficerowie, naukowcy, lekarze, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, czyli inteligencja narodu polskiego, która traktowana była przez oprawców, jako zagrożenie.
Na początku, goście oraz uczniowie wraz z pocztami sztandarowymi wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. Ducha Św. w Sufczynie, której przewodniczył Ks. por. dr Marcin Krępa w koncelebrze Proboszcza Parafii w Sufczynie Ks. Janusza Stachonia.
Następnie zebrani przemaszerowali w uroczystym pochodzie pod obelisk katyński przy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sufczynie, który upamiętnia Antoniego Rusina oraz Alojzego Antoniego Rusina, ofiary zbrodni katyńskiej.
Część oficjalna gminnych obchodów rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. W dalszej kolejności Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło oraz z-ca Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sufczynie Lucyna Potępa serdecznie powitali wszystkich gości, w szczególności: przedstawicieli władz Gminy Dębno w osobie Zastępcy Wójta Gminy Dębno Ewę Płanetę, sekretarz Gminy Dębno Annę Jakubas, wicestarostę Powiatu Brzeskiego Macieja Podobińskiego, radnych gminy Dębno – Krystynę Machetę i Marka Przeklasę, sołtysa Sufczyna Adriana Drużkowskiego, przedstawicieli służb mundurowych – Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Brzesku: Mł. Insp. Marcina Muchę i Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku – st. bryg. mgr inż Janusza Poterę – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku; przedstawicieli duchowieństwa, dyrektorów szkół wraz z pocztami sztandarowymi z terenu Gminy Dębno, przedstawicieli: Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i rodziny Antoniego i Alojzego Rusina, OSP Sufczyn, Rady Rodziców i samorządu uczniowskiego ZSP w Sufczynie, druhny i druhów z 1 Dębińskiej Drużyny Harcerskiej ZHR im. Kazimierza Rzepki działającej przy Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.
Po modlitwie i części artystycznej, w której zebrani wysłuchali poezji wyrecytowanej przez uczniów ZSP w Sufczynie oraz memorandum muzycznego, odegranego na trąbce przez Pawła Sachę ze Strażackiej Orkiestry Dętej z Łysej Góry, delegacje złożyły pod obeliskiem okolicznościowe wiązanki i znicze. Następnie, w imieniu Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego, z-ca Wójta Ewa Płaneta podziękowała za organizację uroczystości, pielęgnowanie tej trudnej pamięci o polskich bohaterach, oraz podkreśliła rolę patriotyzmu w wychowaniu młodego pokolenia. Został także odczytany okolicznościowy adres przygotowany przez Małgorzatę Wiśniowską – Robak ze Stowarzyszenia Memoria et Bonum.
Dziękujemy za tegoroczne, wspólne uroczystości i pamięć o Ofiarach zbrodni katyńskiej.
Niech spoczywają w wiecznym pokoju – cześć ich pamięci!