Zakończenie sezonu artystycznego na Zamku w Dębnie

wyrozniajacy_kwadrat(4)
W niedzielę, 26 listopada, w dębińskim zamku, odbyły się Zimowe spotkania przy miodzie – czyli wydarzenie, które oficjalnie zakończyło tegoroczny, bardzo obfity, kalendarz kulturalny w tym najważniejszym zabytku Gminy Dębno, w 2023. Była to znakomita okazja, nie tylko do artystycznych przeżyć, ale także, podsumowań i wspomnień.
Część oficjalna, w której wszystkich gości, przywitali – dyrektor Muzeum Okręgowe w Tarnowie Kazimierz Kurczab i kustosz Muzeum Zamek w Dębnie Jolanta Januś-Koczwara, rozpoczęła się od podziękowań. Otrzymał je na wstępie Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, za wspieranie działań kulturalnych i promujących dziedzictwo materialne dębińskiego zamku.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie – instytucji kultury Województwa Małopolskiego, podkreślił dobrą współpracę z włodarzem gminy i podziękował za bardzo duże wsparcie, zarówno tegorocznych wydarzeń (koncerty, plenery, wystawy, noc muzeów, nowy turniej rycerski, spektakle teatralne, przedsięwzięcia historyczne i patriotyczne) jak i lat poprzednich. W swoim przemówieniu, rolę muzeum dębińskiego zamku, jako aktywnego miejsca animacji historii i dziedzictwa kulturowego, a także prężnej instytucji kultury, podkreślił także Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. Były także słowa uznania i podziękowania dla Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego za udzielone w tym roku wsparcie.
Kolejnymi osobami, do których powędrowały podziękowania byli: dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło (za organizację, między innymi, turnieju rycerskiego w nowej formule) oraz radna sejmiku Województwa Małopolskiego Anna Mikosz (za skuteczne wspieranie inicjatyw kulturalnych Muzeum Zamku w Dębnie, na forum samorządu Województwa Małopolskiego).
Po części oficjalnej, królowała już piękna muzyka z najsłynniejszych arii z oper i operetek. Podczas koncertu “Usta milczą, dusza śpiewa”, licznie zgromadzona publiczność w debińskim zamku, wysłuchała brawurowo wykonanych utworów przez krakowskich artystów: Magda Niedbała-Solarz mezzosopran, Ewa Menaszek mezzosopran, Mariusz Solarz tenor oraz przy fortepianie: Mateusz Kurcab. Wykonali oni arie znanych kompozytorów: m.in. G. Bizeta, E. Kalmana, C. Bixio, W. Gomeza, R. Chapi, E. di Capua, A. Lara.
Po zakończeniu koncertu, głos zabrała jeszcze, była kustosz muzeum Zamku w Dębnie, Lidia Luchter-Krupińska, która w swoim wyjątkowym stylu, podzieliła się z publicznością kilkoma ciekawymi historiami związanymi z powstawaniem muzeum w Zamku w Dębnie w latach siedemdziesiątych XX wieku.
W drugiej części „Zimowych spotkań przy miodzie”, muzealnicy, wraz z Pasieką Noski Piotr Nosek zaprosili gości do skosztowania „miodowych” smaków. Była to doskonała okazja aby dowiedzieć się się różnych ciekawostek związanych z miodem, jego właściwościami smakowymi, zdrowotnymi, wręcz leczniczymi, a także nabyć różne miodowe produkty.
Dziękujemy Państwu za liczne przybycie i bardzo miłe zakończenie, tego niezwykle aktywnego, sezonu artystycznego w dębińskim zamku.
Dziękujemy!
Dębińskie Centrum Kultury, Gmina Dębno, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Zamek w Dębnie.
 
Partner główny wydarzenia: Województwo Małopolskie 

TERMIN:

26 listopada 2023

MIEJSCE:

Muzeum Zamek w Dębnie
Organizatorzy:
Dębińskie Centrum Kultury
Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie

DODATKOWE INFORMACJE

Partner główny: Wójewództwo Małopolskie
Zmień wpis