Święto Łopołki

Nazwa wydarzenia jest nieprzypadkowa, zaczerpnięta została z przeszłości, kiedy to mieszkańców Łoniowej nazywano ”łopołcorzami”. W miejscowości tej na ówczesne czasy wiele osób zajmowało się masowym wytwarzaniem „łopołek”. „Łopołka„ był to pleciony, owalny kosz do przenoszenia i suszenia zbóż lub warzyw strąkowych. Trzymano w niej także małe dzieci, gdy zabierano je z sobą w pole. Organizatorzy starają się dotrzeć do mieszkańców Łoniowej i odszukać ocalałe przedmioty. Impreza tego typu ma za zadanie odtworzyć i przypomnieć tradycje regionalne oraz zachęcić inne miejscowości do poznawania swoich zwyczajów. Widowisko to, wymaga zaangażowania się wielu osób, miejscowych organizacji do odtworzenia wizerunku zapomnianych zwyczajów oraz stworzenie możliwości udziału w nim każdemu mieszkańcowi Łoniowej.

Previous slide
Next slide

Realizacja tego wydarzenia stanowi istotną pomoc w wyposażeniu młodego pokolenia w pewne kwantum wiedzy o tradycji kulturowej własnego regionu, a także pozwala na rozbudzanie zdolności twórczych oraz wrażliwości artystycznej.
„Święto Łopołki” odbywa się w amfiteatrze w Łoniowej i przypada na ostatnią niedzielę czerwca. Stowarzyszenie „Łoniowiacy” proponuje barwny i ciekawy program artystyczny, w którym prezentują się dziecięce i dorosłe zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz profesjonalni wykonawcy.