1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto upamiętniające tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Na symbolicznych miejscach pamięci w naszej Gminie (cmentarzu w Dębnie, Porąbce Uszewskiej, Biadolinach Szlacheckich), nie tylko Żołnierzy Wyklętych, ale także bohaterów z czasów II wojny światowej i działań w konspiracji AK, wiązanki kwiatów i znicze złożyli Zastępca Wójta Gminy Dębno Jacek Szklarz oraz dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury – Łukasz Przybyło.
Pamięć o bohaterach, którzy przelewali krew za naszą wolność, jest naszym zbiorowym zobowiązaniem, szczególnie w tym niezwykle trudnym okresie wojny za wschodnią granicą. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Postawy patriotyczne i dbałość o pamięć historyczną wobec naszych lokalnych patriotów – jest naszą powinnością – podkreśla Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.
Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
1 marca minęła także kolejna rocznica urodzin por. Kazimierza Rzepki ps. „Ognik”, pochodzącego z Biadolin Szlacheckich, oficera Wojska Polskiego członka elitarnego grona „Cichociemnych”. Pod tablicą pamięci, wiązankę kwiatów jak co roku złożyła także delegacja Gminy Dębno – Zastępca Wójta Gminy Dębno Jacek Szklarz oraz dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury – Łukasz Przybyło.
Choć Kazimierz Rzepka sam nie jest zaliczany do grona „Wyklętych”, to jednak ze względu na przemilczane i wymazywane ślady pamięci jego zasług, służby wojskowej podczas II wojny światowej przez władze PRLu, jego upamiętnienie odbywa się 1 marca.
Więcej informacji o tej niezwykłej postaci można znaleźć na stronie: