Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Dębno

Projekt bez tytułu(2)
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nagraliśmy w Dębińskim Centrum Kultury, videoklip do utworu „Biały Krzyż”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację nagrania: Natalii Sumara za piękny wokal; za aranżację i akompaniament – instruktorce wokalnej DCK – Sylwii Pasek.
Słowa uznania i podziękowania kierujemy do Mariana Czesaka za realizację video i Karola Dobrzańskiego za sferę audio. Oficjalne, planowane wydarzenia związane z tym dniem, z powodu ograniczeń epidemicznych, w naszej gminie nie odbyły się.
Postanowiliśmy jednak przygotować, w związku z tym świętem, videoklip, jako wyraz podziękowania i upamiętnienia ofiary Żołnierzy Niezłomnych, podkreśla inicjator przedsięwzięcia – dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury – Łukasz Przybyło.
Teledysk zrealizowany w Dębińskim Centrum Kultury, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021r.
Wokal: Natalia Sumara,
Akompaniament: Sylwia Wiktoria Pasek,
Video: Marian Czesak,
Audio: Karol Dobrzański
Dębińskie Centrum Kultury – 2021
Piosenka „Biały Krzyż” Czerwonych Gitar napisana w 1968 roku. Autorem jej słów jest Janusz Kondratowicz, muzyki – Krzysztof Klenczon.
Krzysztof Klenczon skomponował „Biały krzyż” aby upamiętnić swego ojca, Czesława Klenczona, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym.
Symboliczny biały krzyż, najczęściej brzozowy, był nieraz jedynym świadectwem upamiętniającym poświęcenie i bohaterstwo Niezłomnych Żołnierzy, których komunistyczne władze po zakończeniu II wojny światowej skazywały na więzienia, tortury, śmierć i zapomnienie. Wielu z nich, wciąż nie ma swoich grobów, czeka na przywrócenie pamięci i należnych im honorów. Przywracaniem pamięci zajmuje się między innymi Instytut Pamięci Narodowej.

TERMIN:

1 marca 2021

MIEJSCE:

Dębińskie Centrum Kultury

DODATKOWE INFORMACJE

Zmień wpis