Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny”

Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” rokrocznie gromadzi ponad 20-tysięczną widownię z całej Polski oraz zza granicy. Impreza odbywa się w otoczeniu pięknego zamku w Dębnie i ma charakter wielkiego historycznego widowiska. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojeniowe i jazdy konnej. Na turniej przybywa rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie (min. z Węgier, Słowacji, Ukrainy). Na placu boju staje ponad 300 zbrojnych wojów, konnica i artyleria. Licznie zgromadzona widownia uczestniczy w pięknej lekcji historii na żywo. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie oraz tańce i gry, uzupełnione muzyką, światłem, efektami dźwiękowymi oraz fachowym i barwnym komentarzem, pozwalają oglądającym poczuć atmosferę dawnych wieków.

Previous slide
Next slide

Na polu turniejowym są ustawione elementy dawnej zabudowy. Makieta zamku wraz z mostem, a na przedpolu namioty rycerskie oraz artyleria. Przygotowanie takiej scenografii pozwala na przedstawienie życia naszych przodków i realistyczne pokazanie scen bitewnych. Podczas imprezy można zobaczyć pokazy walk rycerskich od czasów średniowiecza aż po wiek XIII; równocześnie prezentowane są elementy uzbrojenia, sposoby walki i obyczaje rycerskie. Bardzo atrakcyjnie prezentują się sceny bitewne z udziałem rycerstwa, artylerii oraz konnicy, będące próbą rekonstrukcji najsłynniejszych wydarzeń z historii Polski. Wiele emocji towarzyszy również rywalizacji łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych, walczących o turniejowe trofeum – „Złoty warkocz Tarłówny”. Prawdziwe tłumy przyciąga również pokazy sprawnościowe rycerzy na koniach, woltyżerka i wyczyny kaskaderskie w wykonaniu jeźdźców.
Wytchnieniem od turniejowego gwaru jest zwiedzanie zamku. Do dyspozycji zwiedzających są wszystkie sale, podziemia, kuchnia i skarbiec. Wzgórze zamkowe również obfituje w atrakcje. Licznie zgromadzeni artyści prezentują tam dawne wyroby rzemieślnicze – łuki, miecze, tarcze, zbroje, ale również pamiątkowe pieczęcie czy pergaminy.
Zwieńczeniem Turnieju jest wielka bitwa z udziałem całego rycerstwa, konnicy i artylerii, odbywająca się po zapadnięciu zmroku.
Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” jest doskonałą lekcją historii Polski, wspaniałym rodzinnym festynem i jednocześnie najlepszą promocją gminy Dębno i jej zabytków.
Impreza ma swoją ugruntowaną sławę i cieszy się olbrzymią popularnością widzów, co znalazło potwierdzenie w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski 2006, w którym Turniej Rycerski otrzymał I miejsce w kategorii: wydarzenie artystyczne, kulturalne.