Koncert Żeleński – następca Moniuszki

Pomimo trudnego czasu, miłośników muzyki klasycznej, zapraszamy na koncert do dębińskiego zamku. Wydarzenie odbędzie się wg aktualnych wytycznych sanitarnych i rygorze epidemicznym.
W związku z tym, mamy dla Państwa 5 podwójnych zaproszeń na to wydarzenie. Aby je zdobyć, należy do wtorku 20 października do godz. 15:00, zgłosić nam drogą emailową, na adres biuro@kulturadebno.pl, chęć udziału w tym wydarzeniu.
We wtorek, 20 października br. w Muzeum Zamek w Dębnie odbędzie się koncert poświęcony twórczości Władysława Żeleńskiego. W styczniu 2021 r. będziemy obchodzić setną rocznicę śmierci kompozytora.
Żeleński zaliczany jest do grona najwybitniejszych kompozytorów polskich XIX wieku a w dziedzinie twórczości pieśniarskiej i operowej zyskał miano następcy Moniuszki. Urodził się w Grodkowicach niedaleko Bochni, w rodzinie ziemiańskiej. Tu spędził młodość i przeżył wielką tragedię – zamordowanie ojca przez chłopów podczas rabacji galicyjskiej. Muzyki uczył się najpierw prywatnie w Krakowie a potem w Instytucie Muzyki Kościelnej w Pradze (gdzie studiował także filozofię) oraz w konserwatorium w Paryżu. Mieszkał początkowo w Warszawie, natomiast resztę życia spędził w Krakowie i tu zmarł.
Na czoło twórczości Żeleńskiego wysuwają się trzy działy: operowy, kantatowy i pieśniarski. W dziedzinie twórczości operowej jest kontynuatorem Moniuszki, jako najwybitniejszy po nim przedstawiciel polskiej muzyki dramatycznej. Liczne kantaty świeckie, głównie w obsadzie na chór męski i orkiestrę, upamiętniają ważne rocznice i daty w historii naszego narodu. Najcenniejsze jednak chyba są pieśni, niezwykle wartościowe muzycznie, o niebanalnej melodyce, rozwiniętej harmonii i ciekawych rozbudowanych akompaniamentach fortepianowych.
Żeleński tworzył także inne utwory, m.in. na fortepian solo i dwa fortepiany, muzykę kameralną na różne instrumenty oraz dzieła orkiestrowe. Co prawda zaginęły jego obydwie symfonie, które stworzył, ale w rękopisach zachowały się inne, bardzo ciekawe kompozycje orkiestrowe.
W programie koncertu oprócz pieśni znajdą się także jego utwory fortepianowe, a wśród nich odnalezione niedawno trzy tańce, Polonez, Mazur i Polka, skomponowane w wieku 11 lat i wydrukowane ok. 1848 roku w zbiorze zatytułowanym „Wiązanie dla buni…”, jako upominek młodziutkiego Władysława dla swojej babci. Dopełnieniem koncertu będą teksty związane z osobą kompozytora czytane przez Annę Polony: fragmenty ciekawych pamiętników Żeleńskiego, listy rodzinne oraz wspomnienia o kompozytorze.
Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny, obowiązuje ograniczona liczba widzów. Koncert będzie dostępny na kanale YouTube w listopadzie br.
Koncert w wykonaniu: Marta Trybulec (sopran), Maria Gabryś-Heyke (fortepian), Anna Polony (teksty o kompozytorze), Ireneusz Trybulec (prowadzenie).
Organizacja: Fundacja im. Władysława Żeleńskiego, Dębińskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Patronat honorowy: Starosta Powiatu Brzeskiego, Wójt Gminy Dębno.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

TERMIN:

20 października 2020

godz.

18:00

MIEJSCE:

Muzeum Zamek w Dębnie
ORGANIZATORZY:
Fundacja im. Władysława Żeleńskiego
Dębińskie Centrum Kultury
Muzeum Okręgowe w Tarnowie

DODATKOWE INFORMACJE

wstęp wolny
Zmień wpis