Integracyjny Plener Malarski Dębno 2022

wyrozniajacy_kwadrat(11)

Muzeum Zamek w Dębnie po przerwie spowodowanej pandemią wraca do pięknej idei Integracyjnych Plenerów Malarskich organizowanych od ponad 10ciu lat wokół zamku w Dębnie wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury.
Plenery te zostały zainspirowane historycznym już plenerem malarskim, który odbył się w 1923 roku na zamku w Dębnie z inicjatywy ówczesnego właściciela Jana Jastrzębskiego. Zaprosił na ów plener studentów z krakowskiej ASP. Wśród uczestników było wielu późniejszych wybitnych artystów, głównie kolorystów – Jan Cybis, Hanna Rudzka, Maria Ritter, Józef Jarema, Zygmunt Waliszewski, Stanisław Charzyński i wielu innych.
Plener odbywa się wokół zamku w Dębnie, na terenie wzgórza zamkowego, muzealnego dziedzińca, a także na terenie Parku Krajobrazowego wokół zamku.
Patronat honorowy nad plenerem sprawuje Wójt Gminy Dębno – Pan Wiesław Kozłowski, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie tego wydarzenia.
Do udziału w nim zapraszamy dzieci i młodzież Szkół Podstawowych z terenu Gminy Dębno, oraz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska, Tarnowa i Woli Rzędzińskiej. Od kilku lat do grona plenerowiczów dołączają seniorzy z Twórczego Klubu Seniora przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie.
Przez dwa majowe dni (16 – 17 tj. poniedziałek i wtorek) uczestnicy pleneru wykonują szkice, malują, rysują (technika jest dowolna). Prace które powstają podczas pleneru są następnie oceniane przez specjalnie powołaną komisję i prezentowane na wystawie poplenerowej w jednej z sal muzeum. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody i wyróżnienia, które zostaną wręczone podczas wernisażu, który odbędzie się w piątek, 3 czerwca 2022, o godz. 10:00 w dębińskim zamku.
Wszystkim uczestnikom życzymy dobrego, twórczego czasu!
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Muzeum Zamek w Dębnie
Gmina Dębno
Dębińskie Centrum Kultury

TERMIN:

16 maja 2022

MIEJSCE:

Zamek w Dębnie
Organizatorzy
Gmina Dębno
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, oddział Zamek w Dębnie
Dębińskie Centrum Kultury

DODATKOWE INFORMACJE

Zmień wpis