W piątek 22 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 w sali Zamku w Dębnie odbędzie się spotkanie autorskie z doktorem Radosławem Sikorą – autorem wielu książek poświęconych polskiej husarii. To okazja do poznania historii jednej z najbardziej niesamowitych formacji w historii polskiego oręża.
Najskuteczniejsza jazda w dziejach świata powstała na naszej ziemi. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć zwykle mierzyła się z kilkukrotnie liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła. Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie minął? Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła.
O tym wszystkim opowie Radosław Sikora – doktor nauk historycznych, ekspert do spraw husarii, autor wielu książek i publikacji z zakresu staropolskiej wojskowości i kawalerii. Miedzy innymi: „Fenomen husarii”, „Husaria pod Wiedniem 1683”, „Husaria w walce”, „Niezwykłe bitwy i szarże husarii”, „Z dziejów husarii” i najnowszej „Husaria. Duma polskiego oręża”.
Spotkanie odbędzie się na Zamku
w Dębnie. Obiekt został wzniesiony w końcu XV wieku w miejscu wcześniejszych założeń z XIII i XIV wieku. Fundatorem był Jakub Dębiński herbu Odrowąż, Kasztelan Krakowski, Kanclerz Wielki Koronny.
W programie spotkania m.in.: opowieść dr Radosława Sikory o husarii oraz o jego książkach. Będzie również okazja do zadawania pytań, zdobycia autografu oraz wspólnego zdjęcia.
Miejsce:
Zamek w Dębnie /sala koncertowa / Dębno 189, 32-852 Dębno
22 kwietnia 2022 r. godz. 18.00 (piątek)
Program spotkania:
– opowieść o dziejach husarii
– książki dr Radosława Sikory
– pytania od publiczności
– podpisywanie książek oraz wspólne zdjęcia z uczestnikami spotkania
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
–
Organizatorami spotkania są: Brzescy Partyzanci, Dębińskie Centrum Kultury oraz Muzeum Zamek w Dębnie, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Organizator informuje, że w trakcie spotkania będą wykonywane fotografie, które mogą zostać opublikowane w serwisach społecznościowych oraz w mediach lokalnych.