Barokowy Koncert “Królestwo instrumentów barokowych – klawesyn i flet traverso”

Barokowy koncert “Królestwo instrumentów barokowych – klawesyn i flet traverso”, odbył sie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie w ubiegłą niedzielę, 24 października 2021r.
Podczas wydarzenia wystąpił zespół Musica Graciosa w składzie: Katarzyna Puch – sopran, Paulina Tkaczyk – klawesyn i flet traverso oraz Bogumiła Gizbert – Studnicka – klawesyn, dyrektor artystyczna cyklu. Artystki specjalizują się w wykonawstwie historycznym i promującym kulturę wieków minionych.
Koncert został wykonany na rekonstrukcjach instrumentów historycznych z XVII i XVIII wieku: na klawesynie i flecie traverso. Klawesyn określany jest królem instrumentów barokowych, zaś flet traverso to faworyt wśród instrumentów melodycznych tamtej epoki. W wielu państwa europejskich, w tym również w Polsce, w zamkach, pałacach, dworach, kościołach i klasztorach odbywały się koncerty na tych instrumentach. Koncert był ciekawą próbą rekonstrukcji artystycznych wydarzeń XVII-tego, XVIII-tego i początku XIX-tego wieku, odbywających się także w Rzeczypospolitej.
W programie koncertu znalazły się między innymi utwory takich kompozytorów jak: Bazylego Bohdanowicza, Michała Kleofasa Ogińskiego, Christlieba Siegmunda Bindera i Ludwiga van Beethovena. Koncert wzbogaciła polska twórczość wokalno-instrumentalna. Składały się na nią „Melodye na psałterz polski” do słów Jana Kochanowskiego muzycznie opracowane przez Mikołaja Gomółkę, koncert „Jezu, spes mea” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz „Ave mundi spes Maria” Grzegorza Gerwazego Gorzyckiego. Na koniec wykonany został utwór Juliusza Łuciuka „O, ziemio polska!” do słów Jana Pawła II.
Po koncercie, w gościnnych progach dębińskiego zamku, muzealnicy częstowali przybyłych gości aromatyczną, jesienną herbatą.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Organizatorami koncertu byli: Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki, Dębińskie Centrum Kultury.
Dziekujemy Państwu za wspólny czas, wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

TERMIN:

24 października 2021

godz.

17:00

MIEJSCE:

Zamek w Dębnie
ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki
PARTNERZY:
Województwo Małopolskie
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Dębińskie Centrum Kultury

DODATKOWE INFORMACJE

Zmień wpis