Ballada o Wołyniu

ballada_mini_2020

Zapraszamy Państwa na cykl „Teatr z historią”. W związku z kolejną rocznicą 17 września 1939 roku, czyli agresji sowieckiej na Polskę oraz tragicznych losów polskiej ludności Kresów w czasie II wojny światowej, proponujemy wyjątkowy spektakl. „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu Teatru Nie Teraz. Odbędzie się on w najbliższy piątek 18 września o godz. 18:00 w Ośrodku Praktyk Artystycznych Dom Ludowy w Maszkienicach.
Spektakl jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury oraz Dębińskiego Centrum Kultury. Działalność artystyczno – edukacyjna Teatru Nie Teraz jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Bezpłatne bilety są dostępne po wcześniejszej rezerwacji w Bibliotece Publicznej w Maszkienicach, pod nr tel: 14/66 50 322,
E-mail: bpmaszkienice@kulturadebno.pl, a wszelkich informacji udziela Pani Agnieszka Witek. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

• Spektakl Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu” to pierwsze w Polsce przedstawienie teatralne, który opowiada o ludobójstwie popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności zamieszkałej na terenach południowo-wschodnich województw II RP w latach II wojny światowej.
• Ten niezwykle trudny temat, przez całe dziesięciolecia był przemilczany, a obecnie wciąż czeka na swą pełną obecność w świadomości Polaków. Jest równie ważny jak pamięć Powstania Warszawskiego czy pamięć o pokoleniu Żołnierzy Wyklętych.
• Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Reżyseria, scenariusz i scenografia: TOMASZ A. ŻAK
Aktorzy: ALEKSANDRA PISZ, MONIKA SZOMKO, ANNA WARCHAŁ
Głos 1: TOMASZ LEWANDOWSKI
Głos 2: JERZY PAL
Technika: RYSZARD ZAPRZAŁKA

Zdjęcia: Aleksandra Żak
Specjalne podziękowania dla: ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego, Ewy Siemaszko, Romualda Niedzielko i Wiesława Tokarczuka.

Prapremiera:
Muzeum Niepodległości w Warszawie, 23 i 24 maja 2011 r.
Premiera:
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 28 i 29 czerwca 2011 r.

Spektakl dla widzów od 14 roku życia. Obowiązują aktualne wytyczne sanitarne.
Serdecznie zapraszamy.

TERMIN:

18 września 2020

godz.

18:00

MIEJSCE:

Ośrodek Praktyk Artystycznych Dom Ludowy w Maszkienicach
ORGANIZATORZY:
Teatr NIE TERAZ
Dębińskie Centrum Kultury

DODATKOWE INFORMACJE

udzielane są pod numerem telefonu:
14 66 50 322
Zmień wpis